فهرست مطالب

آخرین تصاویر امروز

عکس های ستاره پسیانی در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر

عکس های ستاره پسیانی به همراه دیگر عوامل در مراسم فتوکال و نشست فیلم «یدو» در روز هفتم روز سی و نهمین جشنواره فیلم فجر

نشست پرسش و پاسخ فیلم «یدو» با حضور مهدی جعفری کارگردان ، محمدرضا مصباح (تهیه‌کننده)، ستاره پسیانی، آیدین ظریف، ریحانه آریامنش، میلاد صویلاوی (بازیگر)، مرتضی نجفی (مدیر فیلمبرداری)، عباس عباسی (طراح‌گریم)، میثم مولایی (تدوینگر)، آیدین ظریف (طراح صحنه) و با اجرای علیرضا غفاری امروز یکشنبه نوزدهم بهمن‌ماه در سالن‌ همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  عکس های ستاره پسیانی در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر

گزارش نشست خبری فیلم یدو : مهدی جعفری کارگردان “یدو” نشست را آغاز کرد و درباره ساخت این فیلم گفت: ایده اولیه ساخت این فیلم توسط ابراهیم ایرج‌زاد به من پیشنهاد شد، من در این مسیر در کنار همسرم توانستیم یک داستان چاپ شده را به فیلمنامه تبدیل کنیم.

محمدرضا مصباح تهیه کننده فیلم درباره ژانر فیلم گفت: یاد علی انصاریان را گرامی می‌دارم. از کادر درمان هم تشکر می‌کنم. “یدو” ترکیبی از ژانر دفاع مقدس با نگاهی به خانواده و کودک و نوجوان است. توجه به این ژانرهای آرمانی، رشادتی را می‌طلبد بدین علت از کانون پرورش فکری کودک و نوجوان که ما را در این فیلم حمایت کرد قدردانی می‌کنم.

ستاره پسیانی بیان کرد: من با آقای جعفری قبلاً کار کرده بودم و وقتی فیلمنامه به دستم رسید از آن لذت بردم. این فیلمنامه ظریف و انسانی بود و همزمان با خواندن، تصاویر را در ذهنم می‌دیدم. این نقش بیش از ۱۰ تا ۱۲ سال با من فاصله سنی داشت بدین علت جلسات زیادی داشتیم تا بتوانیم به این شخصیت برسیم. خوشبختانه طراحی گریم و لباس و مشاورت های کارگردان باعث شد تا من این نقش را راحت تر ایفا کنم.

جعفری در خصوص انتخاب پسیانی عنوان کرد: با چند بازیگر تماس گرفتم یا سر کار بودند و یا پرهیز کردند بپذیرند. بعد به ستاره پسیانی رسیدیم که قصه را دوست داشت و با عشق و علاقه حضور پیدا کرد و سختی کار را پذیرفت و همکاری ما شکل گرفت.

میلاد صویلاوی بازیگر نوجوان نقش “یدو” گفت: وقتی به سینما آمدم راهی که باید پیدا کنم را یافتم.

ریحانه آریامنش دیگر بازیگر نوجوان این فیلم اظهار کرد: از کودکی دوست داشتم بازیگر شوم و بازی در این فیلم باعث شد قطعاً بازیگری را ادامه دهم. از جعفری، مصباح و پسیانی هم تشکر می‌کنم.

محمد آلبوعلی از دیگر بازیگران نوجوان فیلم که پایین جایگاه نشسته بود و با تشویق حاضران جای خودش را با یکی از عوامل عوض کرد و گفت: دقیقاً نقشی به من دادند که در دنیای واقعی همین طور هستم.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  عکس های ستاره پسیانی در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر

مصباح در پاسخ به سؤالی درباره اینکه چرا شکست گیشه‌ای فیلم‌هایی که تهیه کرده‌اید چرا سراغِ “یدو” رفتید، بیان کرد: ما در فیلمسازی غیر ملاک‌های تجاری باید ملاک‌های آرمانی هم داشته باشیم. اولویت اول من جنبه‌های هنری است و درست است که بحث مالی مهم است اما اولویت نخست من نخواهد بود. معنی شکست را نمی‌دانم چون ما چند فیلم داریم که به علت وضعیت کرونا اکران نشده و نمی‌توان حدس زد که تا چه حد فروش خواهند داشت و موفق می‌شوند.

مرتضی نجفی مدیر فیلمبرداری “یدو” با اشاره به اینکه همیشه خودم را مدیون شهدای دوران دفاع مقدس می‌دانم، اضافه کرد: این فیلمنامه ادای دینی بود به خانواده هایی که در حاشیه جنگ بودند، به نظر من این فیلم برای آنها ساخته شده است، آبادان و مردمش همیشه برای من الهام‌بخش بود، من همیشه خودم را مدیون شهدای دوران دفاع مقدس می‌دانم. بعد از برگشت از آبادان تا ماه‌ها همچنان لهجه شیرین آبادانی را حفظ کردیم. گروه فیلمبرداری زحمات فراوانی کشیدند، یادم نمی‌رود که در سکانسی از فیلم چهار نفر از گروه فیلمبرداران زیر سرم رفتند.

آیدین ظریف درباره طراحی صحنه “یدو” گفت: ما تمامی دکور فیلم یدو را ساختیم، جاهایی بودند که از پایه مناسب بودند اما آن‌ها را هم برای رساندن به فضای داستان روتوش کردیم.

ستاره پسیانی درباره احتمال دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر افزود: سیمرغ بلورین جشنواره دستِ من نیست که به چه کسی برسد اما نقدهای خوب و بازخورد مخاطبان جایزه اصلی من هستند، بازی در نقش‌های متفاوت برای هر بازیگری چالشی است که من هم آن را دوست دارم.

ستاره پسیانی درباره ایفای نقش‌های مرتبط با اقوام بومی بیان کرد: نقشم در فیلم “سرخپوست” با این فیلم با هم متفاوت است و برای هر بازیگری چالشی است که نقش‌های متفاوتی را بازی کند.

میثم مولایی تدوینگر این فیلم هم گفت: از آقای جعفری ممنونم که بعد از فیلم ۲۳ نفر باردیگر به من اعتماد کرد. ما خیلی پیش‌تر از فیلمبرداری کار را شروع کردیم و با هم تعامل داشتیم درباره مرحله به مرحله فیلم با هم صحبت می‌کردیم ضمن اینکه درباره طراحی کارگردانی هم صحبت می‌کردیم.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  عکس های ستاره پسیانی در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر

وی افزود: روزی که آقای جعفری گفت نقش را به خانم پسیانی سپرده خیلی مخالفت کردم اما بعد از چند جلسه خیالم راحت شد که همه چیز خوب است.

مهدی جعفری درباره موسیقی فیلم بیان کرد: انتخاب بامداد افشار کمی برای کم ریسک بود. فیلم من درام بود و نقاط حسی غلیظ داشت. او هم نگران بود و می‌گفت من تا حالا این مدلی کار نکرده بودم. من نمی‌خواستم موسیقی پر سوزوگداز داشته باشیم. این موسیقی جسارتی می‌خواست که به نظرم در بامداد بود و برای او آینده روشنی می‌بینم.

جعفری گفت: کارم را با بازیگری شروع کردم بعد بازیگری را کنار گذاشتم و از اینکه دنیای تئاتر را کنار گذاشتم پشیمان شدم بعد که از سینما فارغ‌التحصیل شدم فهمیدم نباید به این زودی فیلمساز شوم با خودم عهد کردم عجله نکنم. به همین دلیل فیلمبردار شدم. ما در هر دو فیلم از بازیگردان استفاده کردیم، چون کنترل بازی‌ها و میزانسن‌ها راحت می‌شود کار با بازیگران نوجوان خیلی سخت است اما سعی می‌کنیم تعامل کنیم. اگر این تعامل وجود نداشته باشد کار به نتیجه نمی‌رسد.

محمد برادران مسئول جلوه‌های ویژه بصری بیان کرد: بحث پس تولید این پروژه خیلی پیچیده بود، در این فیلم حجم زیادی انفجار، دود و تخریب داشتیم جدا از بحث فیلم جنگی، چون این اثر یک فیلم تاریخی محسوب می‌شد، سعی می‌کردیم المان‌هایی را که مربوط به زمان حال است، حذف کنیم.

جعفری هم بیان کرد: در یک کار جنگی باید روی توانایی‌های خودت و همکارانت حساب کنی و خیلی نباید به پشتیبانی گروه‌های حمایتگر حساب کنی.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  عکس های ستاره پسیانی در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر

مصباح در بخش بعدی نشست درباره مظلومیت و نجابت فیلم “یدو”، عنوان کرد: همانطور که در فیلم نجابت به خرج دادیم، سعی کردیم در تبلیغات هم نجیب باشیم امسال هم فیلم ما در آخرین روز اکران شد. ما در این شرایط مظلوم واقع شدیم و این همت شما اهالی رسانه را می‌طلبد که فیلم را به مخاطبان بیشتر معرفی کنید.

جعفری در پایان درباره همراهی نویسنده قصه مورداقتباس در فرآیند نگارش فیلمنامه گفت: معمولاً در سینما رسم نیست اقتباسی که صورت می‌گیرد با نویسنده تعاملی باشد مگر اینکه دنیای سینما را بشناسد با نویسنده این اثر هم صحبت کردم اما اقتباس خودم را از آن داستان کردم، پایه قصه را نگه داشتم و فیلم ساخته اگر فیلم مشکلی دارد بر گردن من است. در این چهل سال به قدری در حق مردم آبادان اجحاف شده که حالا حالاها می‌شود درباره آنها فیلم ساخت و اگر صد سال هم فیلم بسازیم حقشان ادا نمی‌شود. مسئولان هر دو موسسه یعنی بنیاد سینمایی فارابی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشتاق بودند که این فیلم ساخته شود امیدوارم شرمنده آنها و مردم نشده باشم.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  عکس های ستاره پسیانی در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر


برچسب ها

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.×

دسته بندی مطالب