فهرست مطالب

آخرین تصاویر امروز

مهدخت مولایی در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (۶ عکس)

عکس های مهدخت مولایی به همراه دیگر عوامل در نشست پرسش و پاسخ فیلم «پدران» در روز هشتم از سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در پردیس ملت

نشست خبری فیلم «پدران» به کارگردانی سالم صلواتی با حضور کارگردان فیلم، شهرام مسلخی (تهیه‌کننده)، علی ثانی‌فر، هدایت هاشمی، گلاره عباسی ، مهشید ناصری ، مهدخت مولایی ، کیوان پرمهر (بازیگران)، مهتاب متعصب (طراح لباس)، حمید بخشی (طراح صحنه)، بسطام سعادت (جلوه‌های ویژه بصری)، حسین قورچیان (صدا گذار)، مرتضی پورصمدی (مدیر فیلم‌برداری)، علی‌اکبر عبدالعلی‌زاده (منتقد) با اجرای محمدرضا مقدسیان شنبه نوزدهم بهمن ماه در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  مهدخت مولایی در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (۶ عکس)

گزارش نشست : در ابتدای این نشست عبدالعزیزی منتقد فیلم درباره تغییرات نظام فرهنگی امروز ما گفت: همه چیز با سرعت بسیار بالایی در فضای فرهنگی ما در حال تغییر است و در این میان مسائل و مفاهیم متعدد و مهمی تغییر کرده است است. یکی از این مفاهیم رابطه میان نسل‌ها است که این فیلم به نوعی درباره آن است. رابطه میان پدران و پسران در جامعه ما از دو نسل متفاوت.

یکی از نکات مثبت این فیلم انتخاب همدان به عنوان لوکیشن در این فیلم سینمایی کشور است که در دیگر فیلم‌های جشنواره نیز دیده شده است. البته نمی‌دانم که همدانی‌ها در مواجهه با فیلم چه واکنشی نشان خواهند داشت؟

داستان یک خطی فیلم با موقعیت‌ها و دیالوگ‌های فیلم جلو می‌رود و بسیار ساده است و البته برای مخاطب امروز سینما بسیار ساده شاید تلقی شود و اگر نه بسیار استاندارد است. تدوین فیلم نیز ساده است که به نظرم شاید به خاطر کم کردن هزینه‌های فیلم باشد.

مولایی بازیگر این فیلم درباره این اثر سینمایی گفت که در این فیلم هیچ نقطه اگزوتیک و سخت فهمی وجود ندارد و این تعمدی است. سعی شده است که در داستان خط فیلم ساده ترسیم شود تا منطق روشن و قابل فهمی وجود داشته باشد.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  مهدخت مولایی در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (۶ عکس)

مسلخی درباره انتخاب فیلمش در جشنواره فیلم فجر گفت که مطمئن بودم که این فیلم در این دوره حضور خواهد داشت. این فیلم به شدت پرلوکیشن و بازیگر است و نزدیک به ۵۰۰ نفر هنرور داشتیم. عمدتا کارگردان کار اول ترجیح می‌هد که با کار ساده و آپارتمانیفیلم بسازد اما با تمام سختی‌هایش آن را ساختیم و می‌دانستم که از این جهت انتخاب خواهد شد.

تلاش کردیم که با کمک نویسنده فیلمنامه محتوا محوری داشته باشیم. امیدواریم که نقدهای خوبی را به فیلم داشته باشیم.

صلواتی اصرار بر این داشتیم که سرراست و سالم و منطقی باشد. فیلمی که در تلیوزیون هم ساختیم با همین رویکرد بود. فیلم با پدران شروع می‌شود و تمام می شود و برای همین نام این کار پدران نام گرفت.

تلاش کردیم تا در همدان با حفظ احترام لهجه همدانی ساخته شود. زمانی که فیلم درخت گردو را دیدم شاید لهجه کردی آقای معادی با اصل تفاوت داشته باشد اما آن را به خاطر فیلم قبول دارم و بازی آن قبول می‌کنم.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  مهدخت مولایی در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (۶ عکس)

وی در پاسخ به سوالی درباره نگاه تورسیتی حاکم بر فیلم گفت که بر فیلم نگاه توریستی حاکم نیست و همه چیز مختص همدان است و ضرورتی ندارد که همدان را توریستی تصویر بکنم.

وی نزی درباره انتخاب بازیگران برای فروش بهتر فیلم گفت که معیار بازیگر برای من این بود که بتواند این فیلم را خوب بازی کند تا اینکه برای من گیشه داشته باشد. چیزی که برای من مهم بود اینکه شریف باشد.

اگر آقای هدایت هاشمی و خانم عباسی در این فیلم هستند پس بخش گیشه را در نظر داشتیم اما همانطور که گفتم مهم این بود که بتوانند این فیلم را شرافتمندانه بازی کنند.

وی همینطور در پساخ به سوالی مبنی بر اینکه فیلم درباره زنذگی یکی از بازیکنان فتوبال است گفت که ایده این فیلم بر اساس داستان بازیکن فوتبال نیست اما از اینکه مابازای خارجی دارد مهم است. من هیچ عقیده‌ای برای این که بخواهم بهتر دیده شوم را نداشته باشم. نخواستم که به گونه‌ای کاگردانی کنم که دیده شوم. این فیلم بعد از جشنواره اصلاحات و تدوین دوباره خواهد شد.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  مهدخت مولایی در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (۶ عکس)

در بخش دیگری از این برنامه صانعی‌فر بازیگر این فیلم درباره یک شکل بودن کاراکتر ها گفت که همواره دوستان منتقد حامی فیلمند اما اینبار منتقد حاضر در جلسه علیه فیلم بود. وی درباره شباهت بازی‌هایش در سه فیلمی که به ایفای نقش پرداخته بود گفت که درباره شباهت بازیگران خودشان باید نظر بدهند. در قصیده گاو سفید آرامترم و در بازی‌های این سه فیلم تفاوت دارم.

وی درباره لهجه خود در این فیلم گفت که در حد توان خودم تلاش کردم. در همه فیلم‌ها امکان پیش تولید جدی چند ماهه وجود ندارد واگرنه از لهجه بهتری برخوردار می‌شدم. وی در ادامه گفت که بازی هدایت هاشمی و گلاره عباس من را تکان داد.

علی ثانی‌فر بازیگر اثر در پاسخ به این سوال که چرا در تمام‌ فیلم‌هایی که در این دوره جشنواره فیلم فجر دارد شبیه هم بازی کرده است، گفت: درباره شباهتی که در فیلم‌هایی که در جشنواره فجر دارم و می‌بینید بازیگران باید نظر دهند، در حد توانم تلاش می‌کردم لهجه را به خوبی ادا کنم. در «پدران» مانند باقی فیلم‌ها پیش تولید خوبی وجود نداشت، بازیگرانی که در این فیلم بودند لحظاتی داشتند که بازیشان واقعا متاثرکننده بود.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  مهدخت مولایی در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (۶ عکس)

گلاره عباسی بازیگر فیلم «پدران» نیز گفت: ما در فیلم سالم صلواتی می‌خواستیم فیلم خوب تولید کنیم. همه دور هم جمع شدیم تا قصه متفاوتی به تصویر بکشیم. هنوز بازی کردن در فیلم‌های این چنینی جالب است، زمانی که در فیلم کارگردان‌های کاراولی کار می‌کنیم خیلی زمان تمرین نداریم. افتخار می‌کنم در کنار این گروه ایستاده‌ام.

مهدخت مولایی بازیگر فیلم «پدران» درباره نقش خود گفت: فیلمنامه «پدران» روایت یک داستان ساده و قابل درک بود که هیچ نکته غیرقابل فهمی در آن وجود ندارد. اتفاقی رخ می‌دهد که به سادگی می‌توانیم با آن همراه شویم. در نقشی که ایفا کردم، سعی‌ داشتم یک مسیر ساده داستانی را با زبان قابل فهم بیان کنم.

صلوذاتی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که من هیچ اشکالی به نقدها ندارم و دوست دارم که نقد بشوم. من قرار است سینما کار کنم و باتوجه به اینکه کرد هستم دوست دارم اگر فیلم فارسی ساختم فیلم کردی هم بسازم. نقدها را می‌خوانم اما اسامی منتقدین به خاطر نمی‌سپارم.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  مهدخت مولایی در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (۶ عکس)


برچسب ها

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.×

دسته بندی مطالب