فهرست مطالب

آخرین تصاویر امروز

ندا جبرائیلی در روز ششم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (۶ عکس)

عکس های ندا جبرائیلی به همراه دیگر عوامل در نشست پرسش و پاسخ فیلم «مردن در آب مطهر» در روز ششم از سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

نشست خبری فیلم «مردن در آب مطهر» به نویسندگی و کارگردانی نوید محمودی با حضور کارگردان، جمشید محمودی (تهیه‌کننده)، ندا جبرئیلی ، سوگل خلیق ، علیرضا آراء، متین حیدری‌نیا، پیمان مقدمی (بازیگران)، نیما جعفری جوزانی (تدوینگر) محمود دهقانی (طراح چهره‌پردازی)، شبنم اصغری (طراح لباس) و آرامه اعتمادی (منتقد) با اجرای محمود گبرلو پنجشنبه هفدهم بهمن ماه در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  ندا جبرائیلی در روز ششم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (۶ عکس)

گزارش نشست : در ابتدای این نشست منتقد سینما آرام اعتمادی گفت که برادران محمودی سوژه های سختی را انتخاب می کنند و در این فیلم این نوع نگاه قابل تقدیر است. همینطور بازیگران فیلم خوب بازی می‌کنند و زاویه فیلمبردای فیلم را ستایش می‌کنم.

بعد از این بخش نوید محمودی کارگردان فیلم در ابتدا گفت که بعد از ۶ دوره در این جشنواره هستیم. مهم‌ترین چیزی که باعث می‌شود من و برادرم فیلم بسازیم این است که مهاجرت بخشی از زندگی من و او است و هر جا می‌رویم چه در ایران و جهان در این فضا قرار داریم.

وی درباره این سوال که چرا درباره موفقیت افغانستان‌ها فیلم ساخته نمی‌شود گفت: احساس من این است که این مشکلات درام جذاب‌تری را درست می‌کند و ساختمان آن، قصه بهتری دارد. افغانی موفق خود ما هستیم که فیلم ساختیم. درباره اینکه چرا به موفقیت جوانان افغانستانی اشاره نمی‌کنیم باید بگویم که جز برنامه‌مان است که کاری را با شبکه سه می‌سازیم که به جوان‌های موفق افغان اشاره می‌کند.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  ندا جبرائیلی در روز ششم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (۶ عکس)

جمشید محمودی درباره گیشه فیلم گفت که امید من خیلی زیاد نیست اما درصد مخاطبی که به این فیلم‌ها علاقه دارند به باعث می‌شود به دیدن این فیلم بیایند. امیدواریم در جشنواره بهتر و جدی‌تر دیده شود تا در اکران موفق شود. در افغانستان در تاجیکستان اکران خواهد شد البته در افغانستان شرایط سینما بسیار بد است و دست تجار است که فیلم‌های هندی پخش می‌کند. چند مرکز فرهنگی وجود دارد که در آن محیط‌ها فیلم اکران خواهد شد که می‌تواند به گیشه فیلم نیز کمک کند.

اعتمادی منتقد سینما در اینجا اشاره کرد که افغانستانی‌ها برادران محمودی را جزو افتخارات خود می‌دانند و همراهان ایشان از سینمای افغان و ایشان حمایت می‌کنند. پروژه‌های ما چند میلیاردی نیست و با احتیاط خرج می‌کنیم تا مشکلی در هزینه‌ها برای ما ایجاد نشود.

وی در ادامه درباره کمک فارابی گفت که فارابی یا هر نهاد دیگری که کمک می‌کند، روال بر این است که قصه را می‌دهیم و در شورا بررسی می‌شود و در نهایت فیلمنامه‌هایی را انتخاب می‌کنند که یا شریک می‌شوند و یا وام می‌دهند. در صورت شراکت هرچه عایدش شود به اندازه درصد شریکند. فیلم ما گران نبود؛ ما تعداد زیادی کار می‌کنیم و پروژه‌های زیادی داریم و به همین دلیل عموماً گرفتار نمی‌شویم. خیلی وقت ها بازیگران فیلم دستمزد نمی‌گیرند از ما یا بسیار پایین می‌گیرند.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  ندا جبرائیلی در روز ششم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (۶ عکس)

نوید محمودی درباره مسأله فیلم گفت که دغدغه فیلم هویت اعتقادی در بستر عشق است. نکته مهم درباره واکنش حامد نسبت به تغییر دین این است که حامد چون آمادگی لازم را ندارد این مساله را پیدا می‌کند اگر با این پیش فرض از افانستان آمده بود این مشکل را پیدا نمی‌کرد.

نوید محمودی درباره این که فیلم مخاطب را آزار می‌دهد گفت که اگر شما را ناراحت کرده است دیدگاه شما است اما در ۸ سینما با مردم فیلم دیدم و چیزی به من نگفتند. در این فیلم ایرانی ها دو قاچاقچی انسانند که در همه جهان هم هستند. در وین خانم عموی من با قاچاقچی آمد و دقیقاً با همین مشکلات و شرایط خطرناک مهاجرت کرد. در قاچاق هدف رساندن طرف به مقصد است. در فیلم ما آدم‌ها قاچاقچی انسانند و هم جا بد است. اما پلیس هم داریم که انسانیت دارد. در همین فیلم زنی داریم که دختران افغان را حمایت می‌کند. آن فردی که باید منفی باشد منفی است و مثبت هم مثبت است.

وی درباره اکران جهانی فیلم خود گفت: هر فیلمسازی مانند نقاش به همه چیز فکر می‌کند؛ تلویزیون هم به صادرات کارهایش فکر می‌کند من هم به جهان فکر می‌کنم. اما مهمترین چیز در این فیلم این است که فیلم شکست در گیشه نخواهد خورد مانند چندمتر مکعب عشق که کسی بازیگرانش را نمی‌شناخت ولی خوب فروخت و جزو باشگاه میلیاردی‌ها شد و این فیلم هم خواهد فروخت و موفق خواهد شد.

کارگردان فیلم درباره اینکه چرا در تلویزیون این کار را نساختید گفت که در تلویزیون شاید جذاب نباشد که سریالی درباره افغان‌ها ساخته شود اما در سینما مخاطب می‌تواند انتخاب کند و بنابراین سینما بهترین جایی بود که می‌توان این فیلم را در آن نمایش داد.

وی درباره وجه تسمیه و معنای عنوان فیلم گفت: مردن در آب مطهر به معنای مردن در غسل تعمید است. یک آدمی برای این که در مملکت دیگر تابعیت بگیرد باید دینش را عوض کند و این یعنی مردن.

وی درباره لهجه در فیلم گفت که درباره لهجه بازیگران فلیم وقت بسیار زیاد گذاشتیم.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  ندا جبرائیلی در روز ششم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (۶ عکس)

ندا جبرائیلی بازیگر فیلم درباره نقش خود گفت: درباره لهجه نظرات مختلف است برخی می‌گویند باورپذیر است و برخی مخالفند. معلمی داشتیم که صداها را ضبط می‌کردم و با آن تکرار می‌کردم. دوست داشتم نقشی را بازی کنم که از آن خیلی دور باشم و به یاد بماند. این دومین کاری است که با برادران محمودی کار می‌کنم.

جمشید محمودی درباره اکران فیلم در گروه هنر و تجربه گفت که با اکران در هنروتجربه مخالفم و می‌خواهیم اکران عمومی داشته باشیم.

سوگل خلیق که در این فیلم با نقش و لهجه افغان نقش‌آفرینی می‌کند، بیان کرد: حضور در چنین نقش‌هایی نیاز به اعتمادی دارد که بین من و فیلمساز شکل می‌گیرد و من این اعتماد را داشتم. هرچند برخی نقش‌ها خود ایجادکننده چالش است.

وی افزود: شاید بازیگران کم‌تجربه‌تری مثل من دیرتر متوجه شوند که از انجام هرگونه نقشی باید بترسند اما واقعا چالش نقش‌های خاص، جذاب است. هرچند که ترسی هم در من بازیگر وجود دارد که نکند چنین نقشی خراب شود ولی همین تلاش برای انجامش باز هم جذاب خواهد بود.

خلیق در عین حال گفت: اولویت فعلی من در حوزه بازیگری، تئاتر است اما بطور کلی در عالم بازیگری در هر مدیومی هم که باشد چه تئاتر، تلویزیون و سینما دنبال کاری هستم که حالم را خوب کند و بتوانم از آن به عنوان یک تجربه خوب یاد کنم.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  ندا جبرائیلی در روز ششم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (۶ عکس)

این بازیگر درباره تجربه جدید خود در فیلم «مردن در آب مطهر» تأکید داشت: واقعا نقش سختی بود. در عین اینکه طراحی قصه در لوکیشن‌های خاصی سختی ماجرا را بیشتر می‌کرد. با این حال فیلم، در کنار سختی‌هایش اما برای من خیلی هیجان‌اگیز بود.

در ادامه نوید محمودی به سیلی از سوالاتی که درباره سیاه نمایی ایران، ضدایرانی بودن فیلم و همینطور نگاه غیرمنطقی به ایران و ایرانی با این بیان پاسخ داد که منطق مهاجرت همین است و ما قبلا در فیلم‌های دیگری مانند چند متر مکعب عشق نکات مثبتی از ایران را نشان دادیم.

 


برچسب ها

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.×

دسته بندی مطالب