فهرست مطالب

آخرین تصاویر امروز

طناز طباطبایی در روز دهم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (۶ عکس)

عکس های طناز طباطبایی به همراه دیگر عوامل در نشست پرسش و پاسخ فیلم «خورشید» در روز دهم از سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در پردیس ملت

نشست خبری فیلم «خورشید» با حضور مجید مجیدی، نیما جاویدی، امیربنان، علی نصیریان، جواد عزتی، طناز طباطبایی ، روح الله زمانی، ابوالفضل شیرزاد و شمیلا شیرزاد، هومن بهمنش و با اجرای فرزاد حسنی عصر روز دوشنبه بیست‌ویکم بهمن ماه در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

بازیگران جشنواره فیلم فجر  طناز طباطبایی در روز دهم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (6 عکس)

گزارش نشست : در آغاز این نشست، امیر بنان، تهیه‌کننده فیلم در ارتباط با دیر رسیدن «خورشید» به جشنواره فجر توضیح داد: «ما در ارائه فیلم ضرر کردیم و «خورشید» به بخش داوری مردمی نرسید.»

او با رد این‌که جشنواره برای فیلم «خورشید» استثناء قائل شده است، افزود: «ما در زمان تعیین شده، بخش عمده فیلم را تدوین کردیم و تحویل هیات انتخاب دادیم، بعد از آن به تکمیل بخش‌های فنی فیلم پرداختیم. برای تدوین این فیلم در هفته‌های آخر، ۲۴ساعته کار کردیم.»

هومن بهمنش (مدیرفیلمبرداری) هم در این‌رابطه گفت: «ما قانون جشنواره فیلم فجر را دور نزدیم. جشنواره شامل دو بخش داوری جشنواره و ‌اکران مردمی است که ما از اکران مردمی جا ماندیم و در آرای مردمی کنار گذاشته شدیم.»

او ادامه داد: «هم جشنواره و هم ما نخواستیم که در بخش مردمی قرار بگیریم. این نکته را هم باید بگویم که تصحیح رنگ این فیلم در دو روز و نیم انجام شد. به این دلیل که پروانه ساخت فیلم‌ها در تابستان صادر می‌شود و اوجِ کار در نیمه دوم سال است، فیلم‌ها دیر حاضر می‌شوند و دیر به جشنواره می‌رسند؛ این برای بسیاری اتفاق می‌افتد که برای سینمای ایران مشکل‌ساز است.»

بازیگران جشنواره فیلم فجر  طناز طباطبایی در روز دهم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (6 عکس)

در ادامه این نشست، مجید مجیدی با ادای احترام به شهدای هشت سال دفاع مقدس و کشته‌شدگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی بیان داشت: «امیدوارم سال آینده، سال خوبی برای مردم ایران باشد. من به عنوان یک فیلمساز، همیشه نسبت به مشکلات مردم دغدغه داشته‌ام و از اینکه نمی‌توانم برخی از مشکلات مردم را به تصویر بکشم، متاسف هستم.»

ترلان پروانه در پانزدهمین جشن نفس (3 عکس)
بخوانید:

این کارگردان، درباره ساخت «خورشید» توضیح داد: «فیلم ما به دلیل طولانی شدن زمان فیلمبرداری، شرایط فیزیکی سختی داشت و از اینکه فیلم به جشنواره برسد، ناامید شده بودم. اما از آن‌جایی که دوست داشتم فیلم برای اولین بار در ایران اکران شود و بعد به فستیوال‌های جهانی برود، اصرار به حضورش در جشنواره داشتم.»

او در توضیح دیر رسیدن «خورشید» به جشنواره گفت: «در طول این ۳۸دوره جشنواره، فیلم‌هایی بوده که دیر به جشنواره رسیده‌اند، مثل فیلم «هامون» که نوزدهم بهمن آن سال آماده شد. چون سال سینمای ایران با جشنواره فجر آغاز می‌شود، ما نیز دوست داشتیم که در این جشنواره شرکت کنیم.»

بازیگران جشنواره فیلم فجر  طناز طباطبایی در روز دهم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (6 عکس)

کارگردان «خورشید» در واکنش به ادعای تلخ بودن این فیلم توضیح داد: «به نظرم این فیلم تلخ نیست. نکته‌ای که در فیلم وجود دارد، نمایانگر گنج درونی این بچه‌ها است و معتقدم هرکسی، گنجی درونی دارد. علی در پایان فیلم گنج درون خود را پیدا می‌کند.»

او ادامه داد: «این بچه‌ها، بچه‌های کار و نان‌آوران خانواده هستند. آن‌ها بسیارنابغه‌اند. در این فیلم به دنبال یادآوری مسئولیت اجتماعی نسبت به بچه‌های کار بودم.»

مجیدی درباره بازی نصیریان در فیلم «خورشید» گفت: «همکاری با علی نصیریان بسیار عالی بود و حضور او در این فیلم را معجزه می‌دانم. در واقع من از ابتدا این نقش را برای نصیریان در نظر گرفته بودم.»

این کارگردان درباره انتخاب بازیگران فیلم نیز توضیح داد: «نزدیک به ۴هزار بچه کار را برای انتخاب بازیگران این فیلم در تهران و دیگر شهرستان‌ها دیدیم. نزدیک به ۱۰۰نفر انتخاب شدند . سرانجام، روح‌الله را هم به خاطر چهره و فیزیکش انتخاب کردیم.»

طناز طباطبایی و میلاد کیمرام در اکران مردمی فیلم روسی (6 عکس)
بخوانید:

در ادامه این نشست، علی نصیریان، درباره حضورش در فیلم «خورشید» گفت: «فیلم برایم بسیار جذاب بود اما به‌نظرم می‌رسد که کمی طولانی بود و باید کمی در تدوین فشرده‌تر شود.»

او همچنین در باره مواضع متفاوت سینماگران درباره حضور در جشنواره امسال فجر گفت: «آقای مهرجویی قبل از صحبت‌های تحریم، زمانی که فیلم را می‌ساخت، می‌گفت فیلم را به جشنواره نمی‌دهم. درباره آقای کیمیایی هم، هر کس عقیده خودش را دارد و باید این آزادی را به افراد داد که طبق نظر خودشان عمل کنند. من هم به تصمیم آقای مهرجویی و هم به تصمیم آقای کیمیایی احترام می‌گذارم و هم به تصمیم آقای مجیدی که فیلمش را به جشنواره آورده است.»

بازیگران جشنواره فیلم فجر  طناز طباطبایی در روز دهم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (6 عکس)

طناز طباطبایی هم در ارتباط با نقش خود در «خورشید» توضیح داد: «امسال دو پیشنهاد جذاب داشتم که یکی از آنها همکاری با مجید مجیدی بود که برایم بی‌نهایت جذاب و آموزنده بود. زمانی که فیلمنامه را خواندم، نقش مادر و تنها زنِ داستان برایم چالش‌برانگیز بود. حضور من در این فیلم حتی به صورت ویترین می‌توانست به نشان داده شدن بازی بچه‌های این فیلم کمک کند که با جان و دل آن را پذیرفتم.»

در ادامه، جواد عزتی در پاسخ به سوالی در ارتباط با تکراری بودن نقش‌هایش در جشنواره سی‌وهشتم فیلم فجر گفت: «سینما سلیقه‌ای است. اگر فکر می‌کنید نقش‌ها تکراری بوده است، باید بگویم که این‌گونه جواب گرفته‌ام.»

روح‌الله زمانی، بازیگر نوجوان این فیلم در ابتدای صحبت‌هایش، ضمن تشکر از علی نصیریان و جواد عزتی، احساساتی شد و اشک ریخت. او در بخش‌های دیگری از صحبت‌هایش، از تکه کلام‌هایی ویژه کودکان کار و خیابان مثل ساچمه‌هایم ریخت یا … استفاده کرد.

طناز طباطبایی در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر (5 عکس)
بخوانید:

طناز طباطبایی هم درباره ایجاد ارتباط با روح‌الله زمانی که نقش فرزندش را در فیلم ایفا می‌کرد، از شرم این نوجوان برای نزدیک شدن به خودش گفت که این کودک کار، در توضیح این شرم گفت: «من چون برای خودم ناموس خیلی مهم است، به خودم اجازه نمی‌دهم نگاه بد به کسی داشته باشم.»

بازیگران جشنواره فیلم فجر  طناز طباطبایی در روز دهم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (6 عکس)

در این رابطه، بهمنش هم توضیح داد: «او با وجود اینکه پایش در بخشی از فیلم شکسته بود، اما با تمام قوا کار کرد. روح‌الله تکنیک بازیگری را می‌فهمد.»

مجیدی هم درباره بازی شمیلا و ابوالفضل شیرزاد گفت: «این دونفر از مدرسه «صبح رویش» که مخصوص کودکان کار هستند انتخاب شدند.»

ابوالفضل شیرزاد در خصوص نقش خود در فیلم گفت: «آقای عسگری از من تست بازیگری گرفت. من از بازیگری چیزی نمی‌دانستم و نزدیک ۸ ماه ساخت این فیلم طول کشید.»

شمیلا شیرزاد، دیگر بازیگر کودک این فیلم در ارتباط با نقشش گفت: «سکانس گریه برای من بسیار سخت بود. وقتی به مادرم و زندگی سختی که داریم، فکر کردم، توانستم این بخش را بازی کنم.»

صحبت‌های احساسی این سه کودک کار، لحظاتی احساسی را در این نشست خبری به وجود آورد که با گریه برخی از بازیگران و عوامل فیلم «خورشید» همراه شد.

در ادامه، نیما جاویدی درباره همکاری با مجیدی در نوشتن فیلمنامه «خورشید» توضیح داد: «پیشنهادهای زیادی برای نوشتن فیلمنامه مشترک داشتم. کار کردن با مجید مجیدی برای من بسیار ارزشمند بود. نزدیک به سه ماه مشکلات و مسائل موجود فیلم «خورشید» را بررسی کردیم.»

او ادامه داد: «سکانسی که زهرا با ناظم مدرسه رو به‌رو شد و موهایش را تراشیده بودند، داستان واقعی بود که در مدرسه «صبح رویش» با آن رو به‌رو شدیم و همانجا فیلمبرداری شد.»

بازیگران جشنواره فیلم فجر  طناز طباطبایی در روز دهم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر (6 عکس)


برچسب ها

دیدگاه ها و نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.×

دسته بندی مطالب